Čas na hru a učenie sa so šteniatkom
Šteniatko
Vo fyzickom a duševnom vývoji šteňaťa hrá čas hrania kľúčovú úlohu. Počas hry môžu šteniatka rozvíjať svoje motorické zručnosti, ako aj sociálne zručnosti. Je to úžasný spôsob, ako lepšie spoznať svoje šteniatko, vybudovať si s ním puto a dokonca ho naučiť základnému správaniu. Každý deň venujte trochu času hre so šteniatkom a naučte ho niektoré základné veci. Trpezlivosť a dôslednosť sú kľúčové pri výcviku so šteniatkom. Nezabudnite šteniatko vždy pochváliť a odmeniť za správne zareagovanie na výcvik alebo akékoľvek situácie, s ktorými sa môže stretnúť. Najlepšie je začať šteniatko učiť hneď prvý deň v jeho novom domove.
Základné príkazy
Vaše šteniatko musí poznať hranice – čo je dovolené a čo nie. Aby ste to dosiahli, musíte svojho psa naučiť povely, ktoré uľahčia komunikáciu. Tréning je tiež skvelou príležitosťou na posilnenie väzby medzi vami a vaším psom. Pamätajte, že šteniatka majú veľa energie a zvyčajne sa nedokážu sústrediť na jednu vec na dlhú dobu. Tréningy so šteniatkami by mali byť krátke, najlepšie niekoľko minút a môžete ich vtesnať niekoľkokrát denne. Odporúča sa začať šteniatko učiť základné povely niekedy medzi jeho 3. a 5. mesiacom.
Základné školenie
Nájdite si každý deň chvíľku na učenie sa so svojím miláčikom. Trpezlivosť a dôslednosť sú základnými kameňmi výcviku šteniatok. Nezabudnite svojho miláčika vždy pochváliť a odmeniť za správne vykonanie povelu alebo želané správanie. Pochúťky pre šteňatá sú dôležitým motivátorom pri učení. Najlepšie je začať s výcvikom domáceho maznáčika v deň, keď si ho vezmete domov. Ako naučiť psa, aby bol proces rýchly a príjemný?
Privolajte šteňa
Začnite trénovať so šteniatkom tým, že sa naučíte reagovať na svoje meno. Zavolajte svojho miláčika menom a odmeňte ho maškrtou alebo pohladením zakaždým, keď zareaguje a priblíži sa k vám. Keď si šteniatko osvojí odpoveď na svoje meno, môžete prejsť k učeniu najdôležitejšieho príkazu, ktorý sa musí naučiť, ktorým je odvolanie. Toto by mohlo byť "Pre mňa!" Príkaz. Privolanie je základným prvkom bezpečnosti vášho domáceho maznáčika. Pomôže vášmu psovi vyhnúť sa nebezpečenstvám a môže mu zachrániť život, keď je pes na prechádzke bez vodítka. Spojte privolanie s niečím príjemným – pes sa to naučí oveľa rýchlejšie, keď si povel spojí s maškrtou, ktorú dostane, keď k vám príde.
Environmentálne školenie
Socializácia šteniat je veľmi dôležitou súčasťou ich vývoja, pretože sa vyhýba situácii, v ktorej je dospelý pes agresívny alebo bojazlivý. 3. mesiac života šteňaťa je ideálny čas na začatie socializácie mladého psa. V tomto procese sa pes potrebuje zoznámiť s inými ľuďmi, miestami a zvieratami. Skvelý spôsob socializácie šteniatka je vziať ho so sebou všade, kde je to možné. Pes si vďaka tomu rýchlo rozvinie zmysly, spozná celý rad podnetov a naučí sa primeraným vzťahom k ľuďom, zvieratám a okoliu.
"Nie!" alebo "Fe!"
Naučte psa, čo nesmie robiť povelom "Nie!" alebo "Fe!". Tento príkaz ho naučí prestať robiť niečo, čo nie je žiaduce alebo môže byť škodlivé pre neho alebo pre vás. Je tiež veľmi účinné odvrátiť pozornosť vášho psa, aby ste predišli zlému správaniu. Nezabudnite svojho psa vždy odmeniť, ak primerane zareaguje na povel.
"Posaď sa!"
Jeden z najzákladnejších a najužitočnejších príkazov, ktoré môžete naučiť svojho domáceho maznáčika, je "Sadni!". Ako naučiť psa sedieť? Dajte si do ruky pamlsok a upútajte naň pozornosť psa. Pomaly zdvihnite ruku s pamlskom nad hlavu psa, čím ho prinútite zdvihnúť zrak. Zdvihnutím hlavy nahor presuniete váhu tela na zadné nohy a pes by sa mal posadiť. Ak to urobí, odmeňte ho maškrtou a pohladením. Nenechajte sa však rozčúliť, ak si pes hneď nesadne. Toto cvičenie opakujte niekoľkokrát a akonáhle sa vaše šteniatko začne posadiť, pridajte povel "Sadni!" K cvičeniu pred zdvihnutím ruky nad hlavu.
"Klamať!"
Keď váš maznáčik zvládne povel „Sadni“, môžete pristúpiť k učeniu povelu „Ľahni“. Ako naučiť psa ležať? Na učenie budete potrebovať maškrtu, ktorou svojho psa povzbudíte, aby dodržiaval pokyny. Môžete začať tým, že svojmu psovi poviete „Sadni“. V sede ukážte psovi pamlsok ukrytý vo vašej ruke a začnite ho približovať k zemi, zároveň dávajte psovi povel „Ľahni!“. Ak si váš miláčik ľahne na zem, pochváľte ho za povel a ponúknite mu za odmenu lahodnú maškrtu.
"Pobyt!"
Akonáhle váš maznáčik zvládne príkazy "Nie!" alebo "Fe!" a "Sadnite si!" môžete pokračovať v učení príkazu "Zostaň!". Prikážte svojmu psovi "Sadni!" a namiesto odmeny mu ukážte otvorenú ruku a pridajte povel "Zostaň!" k tomuto gestu. Ak šteniatko zostane na mieste, dajte mu odmenu a pochváľte ho. Keď začne stúpať, zavelte "Nie!" alebo "Fe!" a neodmeňujte ho, ak to urobí.
Rozširujúce príkazy
Keď si všimnete, že váš pes zostane nehybný, začnite postupne predlžovať čas, počas ktorého zostane sedieť. Skúste urobiť krok späť a vráťte sa na to isté miesto, stále s otvorenou rukou. Ak pes stále pekne sedí, určite mu dajte odmenu. Postupom času začnite chodiť ďalej od domáceho maznáčika a rôznymi smermi. V tejto fáze musí váš pes pochopiť, že váš pohyb neznamená, že sa môže aj hýbať. Ak pes stále dobre sedí, odmeňte jeho správanie maškrtou.V poslednom kroku cviku musíte šteniatko naučiť, že aj keď od neho prejdete na viac ako pár krokov, stále by malo zostať tam, kde je. Ak sa to podarí a pes ticho sedí a čaká na cenu, pochváľte ho a dajte mu maškrtu.
Husse Opus Lynx | Bezlepkové granule pre dospelé mačky
Husse Opus Farm | Bezlepkové granule pre psov s citlivým trávením a alergiami
Školenie manipulácie
Medzi 3. a 12. mesiacom života šteňaťa by ste mali stráviť nejaký čas tréningom. Môžete začať jednoduchým rozhovorom so šteniatkom, čo povedie k tomu, že si šteniatko zvykne na vašu prítomnosť. Po chvíli si vaše šteňa začne samo vyhľadávať vašu pozornosť, čo je presne to, čo chcete. Je mimoriadne dôležité, aby vám šteniatko plne dôverovalo a aby sa vo vašom okolí cítilo pohodlne. Zvykajte svoje šteniatko na pocit bezpečia, keď ho držíte, čo sa vám bude hodiť v mnohých situáciách v živote vášho šteňaťa. Akákoľvek veterinárna kontrola, strihanie nechtov alebo kontrola uší prebehne oveľa hladšie, ak môžete pomôcť svojmu psovi zostať pokojný.
Udržiavanie domu v čistote
Jednou z vecí, ktoré by mal váš maznáčik ovládať, je udržiavať dom v čistote. Šteniatka ešte úplne neovládajú svoje fyziologické potreby. Zvyčajne sa šteňatá musia postarať o fyziologickú potrebu po prebudení, jedení alebo intenzívnej hre. Pozorovaním vášho domáceho maznáčika sa naučíte rozpoznávať signály, ktoré vám dáva. Šteniatka budú kňučať a túlať sa po okolí a hľadať vhodné miesto na postaranie sa o svoje fyziologické potreby. Hneď ako si všimnete toto správanie, presuňte svojho miláčika čo najskôr na určené miesto. Ak sa zvieratko usadí na mieste, ktoré chcete, hneď ho odmeňte maškrtou. Vždy, keď spozorujete známky toho, že sa o vášho miláčika opäť potrebuje postarať, vezmite ho na to isté miesto. Vďaka tomu vaše šteňa ľahšie pochopí, kde sa môže postarať o svoje potreby.Keď zvládnete túto fázu, je čas trénovať sa v riešení svojich potrieb vonku. Spočiatku budete musieť psa často brať von, ale časom sa vám podarí naplánovať si prechádzky na konkrétny čas a šteniatko sa naučí robiť veci v určitých časoch. Nezabudnite vždy odmeniť svojho domáceho maznáčika, keď sa stará o svoju potrebu vonku. Ak sa mu to však nepodarí alebo sa sám doma rozloží, nekarhajte ho, ale miesto dôkladne vyčistite a vydezinfikujte. Keď príde čas, vezmite svojho miláčika na ďalšiu plánovanú prechádzku. Šteniatka sa zvyčajne naučia udržiavať svoj domov čistý vo veku 4 až 6 mesiacov.
Cvičenie na vodítku
Od samého začiatku naučte svojho psa nosiť obojok a vodítko. Prvý výcvik na vodítku môžete vykonávať doma, kde sa vaše šteňa oveľa ľahšie sústredí. Na prechádzke môže byť veľa rušivých prvkov, ktoré vaše šteňa bude chcieť oňuchať, dotknúť sa alebo preskúmať. Buďte trpezliví a pripravte sa na veľa prestávok, keď váš pes pôjde skontrolovať niečo zaujímavé. Vezmite si so sebou niekoľko maškŕt – pochúťky môžu byť použité na rozptýlenie vášho šteniatka alebo na odmenu za dobré správanie. Pamätajte , že aj keď vaši psi trávia veľa času vo vašej záhrade alebo na dvore, nemôžete vynechať každodenné prechádzky. Každý pes, bez ohľadu na to, či je veľký alebo malý, potrebuje tri prechádzky denne.