Sibírsky husky
Nezávislí únikoví umelci
Sibírsky husky je stredne veľké plemeno a skvelý pracovný pes. Toto aktívne a odolné plemeno je schopné vďaka svojej hustej dvojitej srsti odolávať teplotám od -50 do -60 °C.
Krajina pôvodu: | Sibír |
Klasifikácia FCI: | Skupina 5 špicov a primitívnych psov, Sekcia 1 Nordic Sledge Dogs #270 |
Povaha: | inteligentná, ostražitá, ústretová, priateľská, nežná |
Farby: | Biela, Čierna, Agouti, Piebald, Black & Tan, Splash, Sable, Copper, Black & White, Grey, Silver, Hnedá, Červená |
Hmotnosť: | sučka: 16–23 kg, pes: 20–27 kg |
Výška: | Žena: 50–56 cm, Muž: 54–60 cm |
Stredná dĺžka života: | od 12 do 15 rokov |
Šteniatka sibírskeho huskyho
Sibírsky husky je nezávislé a svojhlavé plemeno. Husky sú svorkové psy, čo z nich robí výzvu na výcvik. Títo psi môžu spochybňovať vedenie majiteľa, a preto by sa s nimi nikdy nemalo zaobchádzať ako s rovnými. Sibírsky husky môže byť dosť agresívny vo svojej snahe o vodcovstvo a včasné vytvorenie hierarchie je nevyhnutné pre ďalší tréning. Husky majú prirodzené črty správania, ktoré sú dosť deštruktívne. Vytvorenie silnej vodcovskej pozície vám umožní vycvičiť vášho psa, aby sa nezapájal do činností, ako je hryzenie, žuvanie alebo kopanie. Vždy odmeňte svojho psa za dobré správanie a disciplinujte ho obmedzujúcimi maškrtami – nedávajte mu, čo chce, pokiaľ neposlúchne. Vytvorte pre svojho psa pravidlá a buďte veľmi dôslední pri ich dodržiavaní. Vždy doprajte svojmu šteňaťu zdravú a dobre vyváženú stravu - Husse Valp Plus bude skvelou voľbou pre psa plného energie, akým je husky.
Výživa sibírskeho huskyho
Sibírsky husky je väčšinou celkom dobrý v sledovaní vlastného príjmu potravy, aby reguloval, koľko kalórií skonzumuje. To však neznamená, že sa toto plemeno psa nebude prejedať. Husky má tendenciu pomerne rýchlo priberať a môže byť pre nich náročné vrátiť sa späť na svoju zdravú váhu. Huskies s nadváhou má zvyčajne kratšiu životnosť, takže je potrebné udržiavať ich na dobre vyváženej strave s primeraným množstvom cvičenia. Sibírsky husky je ako plemeno tvrdohlavý a individualistický, a preto môže byť veľmi vyberavý v jedle. Husky sa môže rozhodnúť nejesť, pretože ho nudí jesť stále to isté. Kŕmenie huskyov ad libitum nemusí byť najlepším postupom. S ohľadom na to by ste nikdy nemali náhle zmeniť jedlo svojho psa. Nové krmivo sa odporúča zavádzať postupne, aby sa tráviaci systém mohol prispôsobiť novému zloženiu živín. Odporúčame rad Husse bez obilnín (Opus Farm alebo Opus Ocean), pretože ide o produkty s najvyššou chuťou.
Husse Opus Farm | Bezlepkové granule pre psov s citlivým trávením a alergiami
Husse Opus Lynx | Bezlepkové granule pre dospelé mačky
Podrobný popis Siberian Husky
Sibírsky husky je stredne veľké plemeno psov patriace do genetickej rodiny špicov. Majú veľmi výrazné znaky a vzhľadom sú veľmi podobné väčšiemu aljašskému malamutovi.
Genesis
Sibírske husky boli pôvodne chované ľudom Chukchi vo východnej Sibíri a chované ako psi na ťahanie saní a spoloční psi pre svoje rodiny. Klimatické zmeny prinútili Čukčov rozširovať svoje lovecké revíry, takže potrebovali odolných saňových psov schopných ťahať sane cez obrovské rozlohy zamrznutej pôdy pri teplotách klesajúcich až k -60 °C . V roku 1908 boli husky privezené na Aljašku na preteky psích záprahov. Plemeno získalo svoju popularitu v roku 1925, keď štafeta sibírskych huskyov vedená Leonhardom Seppalom prebehla 658 míľ len za päť a pol dňa, aby dopravila záchranné sérum do Nome na Aljaške, aby bojovala s epidémiou záškrtu.
Vzhľad
Pokiaľ ide o vzhľad, sibírsky husky má veľa spoločného s väčšími aljašskými malamutmi. Oči huskyho mandľového tvaru sú zvyčajne modré alebo hnedé, alebo niekedy jednu z každej farby. Husky majú dvojitú srsť, ktorá im umožňuje odolávať extrémne chladnému podnebiu a počas leta ich ochladzuje. Toto plemeno sa dodáva v rôznych farbách, ako aj vzoroch, ale znaky na tvári a biele labky sú jedným z charakteristických znakov tohto plemena. Sibírsky husky má špicaté a vztýčené uši a huňatý chvost, ktorým si počas spánku často zakrýva nos.
Správanie
Sibírske husky sú známe tým, že sa ťažko cvičia a potrebujú pevného majiteľa, ktorý si dokáže vybudovať pozíciu vodcu. Huskies majú silnú korisť, takže ak chcete, aby im doma dôverovali iné malé zvieratá, musia byť v tomto smere vyškolení. Bez náležitej pozornosti a cvičenia môže toto plemeno vykazovať niektoré deštruktívne správanie, ako je žuvanie, kopanie alebo hryzenie. Sibírski huskyovia sú známi ako ohromujúci únikoví umelci, pretože dokážu ľahko prehrýzť, podhrabať sa alebo preskočiť ploty . Namiesto brechania husky zavýja. Napriek zvláštnostiam tohto plemena možno husky s deťmi dôverovať, pretože ich pôvodní chovatelia vychovali v rodinnom prostredí.
Požiadavky
Husky má špeciálne potreby na cvičenie a môže byť dosť energický aj v interiéri. Ak im poskytnete správne množstvo pohybu, môžete zabrániť deštruktívnemu správaniu. Hrubá dvojitá srsť vyžaduje týždenné kefovanie. Potrebujú častú socializáciu s ľuďmi, ako aj s inými psami, pretože potreba byť súčasťou svorky je u tohto konkrétneho plemena silná. Keďže husky sa počas histórie mohli voľne túlať, držať ich na vodítku alebo v oplotenom dvore je nevyhnutnosťou. Oplotený priestor pre toto plemeno si vyžaduje pomerne vysoký plot, pretože husky je známy tým, že skáče cez prekážky vysoké až 2,4 metra.
Denná starostlivosť
Toto obzvlášť energické a aktívne plemeno si vyžaduje poriadnu dávku fyzického aj duševného cvičenia. Sibírsky husky sa môže stať deštruktívnym, keď sa nudí a dodatočný čas na hru môže pomôcť obmedziť takéto správanie. Husky sú považované za obzvlášť čistotné plemeno psov - nepríjemný psí zápach nie je problémom, takže 2-3 kúpanie ročne je v tomto prípade viac než dosť.