Samojed
Usmievavý pes severu
Kútiky úst samojeda, spárované s tmavou pigmentáciou okolo úst a ich mierne šikmé oči dodávajú psom tohto plemena ich charakteristickú, šťastnú tvár. Je to jedno z najviac ľudí orientovaných plemien psov zo severu.
Krajina pôvodu: | Sibír |
Klasifikácia FCI: | V. skupina, sekcia 1, špic |
Povaha: | živý, tvrdohlavý, spoločenský, hravý, opatrný, priateľský |
Farba: | biela |
Hmotnosť: | Muži: 20–30 kg , samice: 16–20 kg |
Výška: | Muž: 53–60 cm, Žena: 48–53 cm |
Priemerná dĺžka života: | od 12 do 14 rokov |
Šteniatka samojeda
Samojed šteniatka sa rýchlo a horlivo učia. Pri výcviku so šteniatkom samojeda vám môže byť obzvlášť užitočný kliker. Svojmu psíkovi môžete ponúknuť aj motiváciu v podobe chutných maškŕt. Samojed šteniatka sa môžu rýchlo nudiť, čo následne vedie k frustrácii, takže svojho psa nepreťažujte. Je lepšie naplánovať si kratšie, ale častejšie hodiny. Samojed vyžaduje jemného, ale dôsledného učiteľa. Šteniatka samojeda by mali byť socializované už v ranom veku, čo výrazne zlepší ich správanie k iným zvieratám a môže ich naučiť, ako reagovať v určitých situáciách. Samojed je aktívne plemeno psa, ale musíte dávať pozor na kĺby vášho šteňaťa. Nepreťažujte svoje šteňa samojeda, pretože jeho kĺby rastú a vyvíjajú sa až do veku 15 mesiacov. Samojedi sú do istej miery náchylní na dyspláziu bedrového kĺbu, takže do stravy svojho psa môžete pridať trochu glukozamínu a chondroitínu.
Výživa samojeda
Psy s bielou srsťou majú väčšiu pravdepodobnosť výskytu rôznych alergií, vrátane potravinových. Jemné, bezlepkové zloženie môže byť pre samojeda fantastickou voľbou. U psov tohto plemena musíte dávať pozor na hladiny medi a beta-karoténu v strave, ktorú kŕmite - krmivá s príliš vysokými hladinami ktorejkoľvek z týchto zložiek môžu viesť k odfarbeniu srsti psa. Samojedské psy sú aktívne plemeno, no pamätajte, že každý pes je iný. Pri výbere stravy sa rozhodujte na základe telesnej hmotnosti, veku a individuálnych preferencií vášho psa. Pre dodatočnú starostlivosť o kožu a srsť vášho psa môžete zvýšiť príjem omega-3 a omega-6 mastných kyselín, ktoré sú známe svojim pozitívnym vplyvom na stav kože a srsti.
Husse Sensitive Digest Giant 12.5 kg | Hypoalergénne granule s jahňacím mäsom a ryžou pre veľké plemená s citlivým trávením
Podrobný popis samojeda
Verí sa, že samojedské psy sú majstrami v vyhýbaní sa konfliktom s inými domácimi miláčikmi. Samojedi zvyčajne dobre vychádzajú s inými domácimi zvieratami, najmä ak boli v mladosti primerane socializovaní. Títo psi milujú fyzickú aktivitu, ale radi sa budú maznať so svojimi opatrovateľmi.
Pôvod
Nomádske kmene pred tisíckami rokov používali psy špicového typu ako svojich pastierskych a saňových psov. Kmeň Nenet, známy aj ako kmeň Samojedov, je zodpovedný za chov úplne prvých samojedských psov. Samojedi žili spolu so svojimi ľuďmi, čo viedlo k vytvoreniu veľmi spoločenského plemena psov. Samojedi sa najviac preslávili na prelome 19. a 20. storočia, keď si mnohí polárnici zo svojich ciest privážali domov týchto bielych severských psov. Tak si samojedi našli cestu k Ernestovi Kilburn-Scottovi, britskému zoológovi, ktorý je považovaný za úplne prvého európskeho chovateľa. Prvé samojedské psy boli v Európe predstavené na výstave v Leedse v roku 1893. Od roku 1909 je samojed oficiálnym názvom plemena.
Vzhľad
Samojed je stredne veľký pes špicového typu s mnohými výraznými črtami tejto skupiny. Psy tohto plemena majú dlhú a nadýchanú srsť s veľkými chumáčmi srsti na krku, pleciach a s hustými chlpmi na chvoste a chrbtoch zadných končatín. Samojedské psy majú trojuholníkovú hlavu so silnou papuľou, rovný nosový mostík a špicaté uši pokryté hustou srsťou. Majú široko posadené oči, ktoré sú mierne šikmé a spárované s tmavou kožou okolo úst a jemne zdvihnutými kútikmi úst, samojedi vyzerajú, akoby sa usmievali. Samojedov chvost sa krúti nahor, pričom špička sa dotýka chrbta psa. Srsť samojeda by mala byť primárne biela, v štandarde tohto plemena sú povolené mierne znaky v krémovej alebo suchárskej farbe.
Správanie
Severské plemená psov majú ťahanie sánok v krvi. Samojed nepotrebuje veľa tréningu, aby vytiahol nejaké sánky. Psy tohto plemena sú veľmi aktívne a sú skvelými spoločníkmi na cvičenie. Samojedské psy si rozumejú s deťmi a ľahko si zvyknú na mestský život, pokiaľ im počas dňa zabezpečíte dostatok aktivity. Títo psi sú silne pripútaní k svojim majiteľom a dokážu rýchlo vychádzať s cudzími ľuďmi. Berte do úvahy, že samojedi sú dosť hlasní a hluční, čo môže byť pre vašich susedov problematické.
Požiadavky
Samojed je energický a aktívny pes, ktorý vyžaduje poriadnu dávku fyzickej aktivity počas dňa. Samojedské psy ľahko odolávajú mrazu, ale ich hustá srsť sa môže stať problematickou počas horúcich letných dní. Neberte psa na dlhé prechádzky v letných horúčavách a akúkoľvek fyzickú aktivitu si nechajte na večery, keď je chladnejšie.
Denná starostlivosť
Hustá biela srsť sa dá ľahko udržiavať v dobrom stave. Samojed potrebuje kefovanie týždenne, počas obdobia línania možno budete musieť svojho psa čistiť každý deň. Niektorí psi tohto plemena sa vrhajú len raz za rok. Nečistoty, piesku alebo lístia uviaznutých vo srsti vášho psa zbavíte jemným kefovaním. Najlepšie je kúpať samojeda, keď je obzvlášť špinavý alebo páchnuci. Skontrolujte uši svojho psa a či je oblasť pod očami čistá. Počas dlhých prechádzok si samojedi zvyčajne nechty dostatočne pilujú, takže si ich nemusíte strihať. Po dlhej prechádzke naneste hydratačný balzam na vankúšiky prstov vášho psa.