Pomeranian
Obľúbený u mnohých členov kráľovskej rodiny v celej histórii
Pomeranian je malé plemeno psa typu špic, pochádzajúce z väčšieho nemeckého špica. Toto plemeno bolo popularizované mnohými kráľovskými majiteľmi v celej histórii.
Krajina pôvodu: | Poľsko a Nemecko (Pomoransko) |
Klasifikácia FCI: | Skupina 5 špicov a primitívnych psov, sekcia 4 Európsky špic #97e |
Povaha: | priateľský, hravý, ostražitý, živý, extrovertný |
Farby: | biela, čierna, oranžová, krémová |
Hmotnosť : | samice: 1,4 až 3,2 kg, muži: 1,4 až 3,2 kg |
Výška: | sučka: 18-30 cm, samec: 18-30 cm |
Stredná dĺžka života: | od 12 do 16 rokov |
Šteniatka pomeranian
Hoci pomeraniani sú vo všeobecnosti priateľským psím plemenom, niekedy môžu byť agresívni voči iným psom alebo ľuďom. Toto ostražité plemeno psov si je dobre vedomé zmien v prostredí a často na ne šteká. Pomorania sú tiež trochu teritoriálne a môžu štekať na akýkoľvek vonkajší hluk. Z týchto dvoch spôsobov správania sa môže vyvinúť návyk na nadmerné štekanie, preto sa odporúča zamerať sa na ne počas výcviku šteniatok. Pomorania milujú byť stredobodom pozornosti, a preto by mali byť dobre vycvičení a riadne socializovaní. V opačnom prípade sa môžu stať dominantnými a tvrdohlavými. Mnohí majitelia pomeranianov neveria, že je potrebné získať rešpekt takého malého psa, ale Poms sa môže stať panovačným voči svojmu majiteľovi, keď vás nevidí ako vodcu svorky. Keďže plemeno pomeranian malého vzrastu má menšie močové mechúre, bude močiť častejšie ako ostatní psi. Výcvik na nočník Šteniatko pomeraniana si bude vyžadovať zvýšenú pozornosť. Pomorania sú dosť energické plemeno psov, takže strava s vyšším obsahom tukov a bielkovín zabezpečí správny vývoj a rast. Tu odporúčame Valp Mini z radu Husse.
Výživa pomeranianov
Pomorania majú tendenciu byť dosť energickí, a preto je pravdepodobné, že schudnú pomerne rýchlo, preto sa odporúča kŕmenie s vysokým obsahom tukov a bielkovín. Optimal Mini z radu Husse by mal spĺňať všetky stravovacie potreby tohto plemena. Staršie pomeraniany sú náchylné na zubný kaz a následnú stratu zubov, takže prechod na vlhké krmivo (najmä druh Pate z radu Husse) môže byť pre toto plemeno psov prospešný. U Pomoranov sa môžu vyvinúť rôzne kožné ochorenia, preto strava so správnou rovnováhou omega-3 a omega-6 mastných kyselín alebo doplnky s ich obsahom (ako Husse Laxolja) môžu tieto problémy do istej miery zmierniť.
Husse Opus Farm | Bezlepkové granule pre psov s citlivým trávením a alergiami
Husse Opus Lynx | Bezlepkové granule pre dospelé mačky
Podrobný popis Pomeranian
Pomeranian je malé plemeno hračkárskeho psa z genetickej rodiny špicov. Predpokladá sa, že toto plemeno má jednu z najmenších priemerných veľkostí vrhu, pričom na vrh nie sú viac ako 3 šteniatka.
Genesis
Dnešnými pomeranskými predkami boli väčšie pracovné psy typu špic. Menšiu odrodu pôvodne priviezla do Anglicka v roku 1767 kráľovná Charlotte, neskôr ju spopularizovala kráľovná Viktória. Jej obzvlášť malý pomeranian s hmotnosťou okolo 5,4 kg rýchlo vytvoril dopyt po malých Poms, ktoré poznáme dnes. Počas vlády kráľovnej Viktórie sa veľkosť plemena pomeranian znížila o 50%. Medzi kráľovských vlastníkov Pomoranov v tomto období patrili: Francúzsky Napoleon I. a anglický kráľ Juraj IV. Dva Pomorania patrili medzi jediné tri psy, ktoré prežili potopenie RMS Titanic v roku 1912.
Vzhľad
Pomorania sú malé, kompaktné a robustné psy malých rozmerov s nadýchanou a štruktúrovanou dvojitou srsťou. Ich srsť tvorí charakteristický lem na krku. Výška pomeranianov v kohútiku je zvyčajne okolo 20–36 cm. Toto plemeno má chvost, ktorý je nadýchaný a vysoko nasadený na zadku. Majú to, čo je známe ako líščia tvár, čo je oficiálny typ, ktorý vyhovuje štandardu plemena. Pomorania majú malé trojuholníkové uši, ktoré stoja vzpriamene. Toto plemeno môže mať širokú škálu farieb vrátane bielej, čiernej, hnedej, červenej, oranžovej, krémovej, modrej, sobolej a akejkoľvek kombinácie týchto farieb.
Správanie
Pomorania sú priateľské a živé plemená psov. Milujú všetku pozornosť, ktorú môžu získať. Toto plemeno je náchylné na nudu a úzkosť z odlúčenia, čo môže viesť k nežiaducemu správaniu, ak nie je dobre vycvičené. Psovi by ste mali poskytnúť dostatok podnetov v podobe hračiek vždy, keď nie ste nablízku, aby ste sa s ním mohli hrať. Pomorania môžu prejavovať určitú agresiu voči iným psom a ľuďom a môžu byť trochu teritoriálne. Na tréning však reagujú dobre a mnohé z nedostatkov plemena sa s ním dajú skrotiť.
Požiadavky
Pomoranov by nikdy nemali nechávať osamote príliš dlho, pretože môžu trpieť úzkosťou z odlúčenia. Toto plemeno psa je dosť aktívne, ale nevyžaduje rozsiahle cvičenie. 20 až 30 minút chôdze by malo stačiť. Pri hustej srsti pomeraniana je dôležité zabrániť prehriatiu. Počas letných mesiacov sa snažte zostať mimo priameho slnečného žiarenia a uistite sa, že váš pes pije veľa vody predtým, než sa vydáte na prechádzku.
Denná starostlivosť
So svojou hustou, dvojitou srsťou potrebujú pomeraniani každodennú starostlivosť, aby si udržali srsť v dobrom stave. Okrem toho by sa srsť tohto plemena mala upravovať každé 1 až 2 mesiace. Počas sezóny vypadávania sa kabáty môžu ľahko zamotať, preto kefujte opatrne. Tu môžu poslúžiť niektoré prípravky na rozčesávanie domácich zvierat, napr. Husse Pet Care Spray, ktorý výrazne uľahčuje úpravu zamotanej srsti. Pomorania by si mali pravidelne čistiť oči a zuby, ako aj uši kontrolovať každých 6 týždňov. Pre toto plemeno sa odporúčajú mesačné kúpele. Pred kúpaním vždy nezabudnite vyčesať Pomeranian.